Bensalem announces January Students of the Month

Congratulations to these outstanding individuals in the Bensalem Township School District

Belmont Hills Elementary School “STARS”

Kindergarten: Jacob Joy, Natalie Yurchenko, Olga Reznitchenko

First Grade: Isabella Sudol, Serenity Barnett, Abigail Abraham, Luke Adelman

Second Grade: Grace Tyler, Charlotte Francis, Kaiden Rivera, Dale Barnett

Third Grade: Emiliia Kyniv, Erin Breary, Mya Rodriguez-Toro, Conner Troxell, Carmelo Stephens

Fourth Grade: Aiden Letteer, Katerina Kozenko, Jack Leary, Richardo Colon

Fifth Grade: Michael Sassano, Charvi Gami, Alexa Mitchell

Sixth Grade: Kaylie Kessler, Teesta Gami, Vanessa Shay, Dylan McComb

Cornwells Elementary School Students of the Month

Kindergarten: Adalynn Dhembi

First Grade: Daryna Busha

Second Grade: Patrick Hefter and Aurora Oliver

Third Grade: James Mocarski

Fourth Grade: Julianna Weng

Fifth Grade: Christian Siracuse

Sixth Grade: Brianna Swanson

Samuel K. Faust Elementary School Citizens of the Month

Kindergarten: Isabella Berroa, Sofia Sherbina, Tiffany Cuna, William Paredes Tuche

First Grade: Daniyar Becktembay, Estefany Cisneros-Lara, Samraat Arora

Second Grade: Meylin Barillas, Alianna Rankins, Owen McKee, Eva Klimova, Nikita Mojumdar

Third Grade: Jada Hopkins, Mya Agosto, Mary Baldassarre

Fourth Grade: Dominic Pagdanganan, Shai’Anah Day, Shikha Patel, Alyssa Marchini

Fifth Grade: Enew Garcia, Rahil Patel, Paradise Cummings, Tetiana Daniuk

Sixth Grade: Yash Patel, Jessica Bravo, Antoneneyah Martin, Aiden Gilbert

Benjamin Rush Elementary School Citizens of the Month

Kindergarten: Aleena Delecce, Aleigha Soltys, Bruno Llivicura

First Grade: Owen Lafontano, Jiya Patel, Madison Abbott

Second Grade: Vansh Patel, Denelle Yeboah, Elizabeth Chubb-Navarro

Third Grade: Alicia Gonzalez-Sanchez, Akshara Kandady, Kreeya Patel

Fourth Grade: Jude Sakkal, Kevin Ayala, Yaretzi Ortega-Aguilar

Fifth Grade: Calvin Maddela, Emaan Khan

Sixth Grade: Jameson Farnsworth, Isidro Segundo, Himani Patel

Russell C. Struble Elementary School “CHAMPS”

Kindergarten: Jaxon Colfer

First Grade: Autumn Alexander

Second Grade: Khosiyatbonu Abdulloeva

Third Grade: Logan Trush-Anderson

Fourth Grade: Pedro Reyes-Sanchez

Fifth Grade: Yasmin Chakrane

Sixth Grade: Peyton Tonkin

Valley Elementary School “LEADERSHIP AWARDS”

Kindergarten: Brooklyn McConnell, Brenden Piker, Taylor Riley, Layla Wayne

First Grade: Britney Alvarez, Cassidy Costello, Karitikeya Saddi, Jayden Tran

Second Grade: Mahek Desai, Vinny Menendez, Preston Nguyen, Haily Patel

Third Grade: Kyle Davis, Amalia Kelly, Hannah McEntee, Avary Weiner

Fourth Grade: Ava Chazin, Chloe Cheung, Isabella Cumings, Gloria Hernandez

Fifth Grade: Gabriela Blazko, Tayah Corn, Maddie Kish, Jordin Leventhal

Sixth Grade: Miriam Lara, Ashyn Merz, McKenna White

Special Areas: Jonathan Ashworth, Anahad Gill, Addison Isaacson, Christopher Kelly, Kyle Pugh

Robert K. Shafer Middle School

Noah Morris-Duprey, Caroline Oliynyk, Emeli Jarama Morocho, David Wagner, Richard Wunder, Devak Gandhi, Juliette Macare, Krish Patel, Samantha Kozar, Kevin Tapia, Miranda Martin

Cecelia Snyder Middle School

Kayla Clarkson, Alexander Hood, Angelo Semon, Maya-Christina Le, Xander Margerum, Shannon Sharpe, Colin Maloney, Katherine Murray, Isabella Scola, Amanda Shappell, Madison Edwards, Aidan Hernandez, Vanessa Citrino

Bensalem High School

Anton Schaefer, Brad Koch, Patrick McLendon, Cecelia Hagan, Jordan Manolakis, Julia Ting, Matthew Price, Jordan Yale