Bensalem Township School District announces January Students of the Month

Congratulations to these outstanding individuals

Belmont Hills Elementary School “STARS”

Kindergarten: Rebecca Batten, Zachary Mitchell, Anessa McCleve

First Grade: Aubrey Tausenfreundt, Deven Herold, Christian Tapia

Second Grade: Avika Vora, Ava Brabazon, Olivia Cannalley

Third Grade: Charlotte Francis, Michael Lelinho, Aditya Patel, Joshua Levan, Milan Vyas, Joseph McCully

Fourth Grade: Henry Islas, Ryan Linder, Kyle Evans, Damian Wilson

Fifth Grade: Sophia McKinney, Joseph Ott, Siya Patel, Phoenix Ibbetson, Ricardo Colon

Sixth Grade: Sachi Sharma, Suhaan Patel, Charlize Seaford, Ian Pace

Cornwells Elementary School Students of the Month

Kindergarten: Genevieve Schuck, Enrique Alvarado Cruz

First Grade: John Carlos Landy Sehuancatzi

Second Grade: Aiden Fuller

Third Grade: Elisha Gordon

Fourth Grade: James DeBord

Fifth Grade: Olivia Donofry

Sixth Grade: Ava Cunningham

Samuel K. Faust Elementary School Citizens of the Month

Kindergarten: Shy’yelle Day, Brielle Harley Dougherty, Adriana Peraza- Santamaria, Reginald Gee

First Grade: Yasir Watson, Angel Dominguez, Jalil Pope, Jr., Aza’Yviona Twitty

Second Grade: Valeria Hernandez, Zaire Frisby, Juliana Krieg, Aisha Fnu

Third Grade: Hare Sankar, Angel Bravo, Hazel Dhillon

Fourth Grade: Sergei Bourdeev, Selvi Patel, Charlotte Masey

Fifth Grade: Maria Agosto, Sakai Hall, Eli Jones, Jazmin Tapia-Alvarado

Sixth Grade: Lucille Knowlden, Gloria Ayala, Alayjah Davis, Thomas Clemson, Alan Diaz Cruz

Benjamin Rush Elementary School Citizens of the Month

Kindergarten: Deven Patel, Chakritha Muchakayala, Yonit Patel

First Grade: London-Rose Sahn, Ismael Duran Alvarracin, Flourish Anthony

Second Grade: Dayanna Yugcha-Guazha, Ella Cruz, Zoha Khan

Third Grade: Joan Sanchez-Morales, Diya Patel, Cristofher Barrientos, John Jones

Fourth Grade: Angel Ramos, Alicia Gonzalez-Sanchez

Fifth Grade: Nevaeh Jessup, Aiyana Butcher, Mariana Hernandez

Sixth Grade: Gianina Mora, Anthony Yugch-Guazha

Russell C. Struble Elementary School  “CHAMPS”

Kindergarten: Sadie Elliot

First Grade: Zoe Lagoudakis

Second Grade: Ojala Bacha

Third Grade: Jaxon Ju

Fourth Grade: Kaelyn Erb

Fifth Grade: Paolo Pincione

Sixth Grade: Phoebe Roberts

Valley Elementary School  “LEADERSHIP AWARDS”

Kindergarten: Jude Burns, Andrew Dennett, Basher Kerdi

First Grade: Jameson Brophy, Taylor Riley, Owen Robson, Olivia Tran

Second Grade: Cassidy Costello, Malia Hirji-Walji, Addison Isaacson, Aarna Patel

Third Grade: Isabella Dydak, Haylie Ly, Lily Mueller, Nathan Nguyen

Fourth Grade: Piper Griffiths, Amanda Lindenmuth, Neer Patel, Mackenzie Pfaff-McCafferty

Fifth Grade: Gloria Hernandez-Avalos, Lydia Schoener, Fernanda Segoviano-Lopez, Cameron Vitale

Sixth Grade: Tayah Corn, Morgan Edwards, Dylan Glass, Kayla Rigle

Special Areas: Art: Lucas Gonzalez; Computers: Jack Smith; Library: Ben Barrett; Music: Jason Bourelly; Physical Education: Audrey Spadaro

Robert K. Shafer Middle School

Tyler Pickard, Nicholas Jones, Bansari Patel, Erin Mulhern, Nyasia Newton, Michael Esposito, Simran Patel, Alondra Del Mar Caban-Cruz, Nice Ndayishimiye, Raelynn Cusick, Edison Zheng

Cecelia Snyder Middle School

Logan Stoerrle, Lina Wiley, Emma Zlatin, Haley Esposito, Astha Patel, Angelo Semon, Carley Angelitis, Michael Kramer, Kendra Rush, Kaylee Ashworth, Kayla Clarkson, Lorenzo Primerano

Bensalem High School

Ariel Heffner, Luke Zeidler, Jordan Yale, Daniel Breninghouse, Johnny Tran, Alyssa Hemsey, Kanfee Dukuly, Crystal Ingelton