Bensalem Township School District announces November Students of the Month

Congratulations to these outstanding individuals

Belmont Hills Elementary School “STARS”

Kindergarten: Peyton Sullo, Kennedy Markle, Lena Campbell, Max Camacho

First Grade: Richard LaSalle, Lukas McKinney, Caden Zaho, Mason Strother

Second Grade: Tineshana Nyakoon, Madison Robinson, Rajashree Rao

Third Grade: Vera Werner, Sureya Dunsunova, Antonio Smith, Layla Scanlon

Fourth Grade: Erin Overlander-Lutz, Leah Kolesnik, King Moses

Fifth Grade: Leo Zheng, Preet Patel, Tyler Nevrotski

Sixth Grade: Gary Graziano, Veronica Sliwinski, Anothony Kozar, Armando Ruffin-Nunez, William Black

Cornwells Elementary School Students of the Month

Kindergarten: Joel Colon

First Grade: Riley Smith and Milania James

Second Grade: Mackenzy Leasher

Third Grade: Rileigh Donohue

Fourth Grade: Reese Sayers

Fifth Grade: Shu-Chun Chiang

Sixth Grade: Chance Murphy

Samuel K. Faust Elementary School Citizens of the Month

Kindergarten: Isabella Espinoza, Lester Mendez- Mazariegos, Avery Saunders, Kaiden Allen

First Grade: Samiyah Brown, Alejandro Mercado Cardoso, Bria Gronski, William Paredes, Ajmeer Halim

Second Grade: Karen Castro, Yannelie Hernandez Jimenez, Andrea Chimbo, Alexander Hernandez

Third Grade: Brandon Czepiel, Shania Dass, Adriana Guaman

Fourth Grade: Samarth Patel, Katie Salguero-Ramirez, Fares Elmitwalli, Jade Gutierrez

Fifth Grade: Nyah McNeill, Noah Pham, Shane Varallo, Leonardo Herrera

Sixth Grade: Ghizal Halim, Noelle Mercado, Greeshma Annagowni, Samuel Sayeweh

Benjamin Rush Elementary School Citizens of the Month

Kindergarten: Abdullah Ahmed, Giryah Creque, Andrew Galick

First Grade: Aniyah Blount-Marsh, Jimit Rao, Ethan Quinones

Second Grade: Marisol Tiburcio-Zepeda, Dharm Patel, Sofia Vargas

Third Grade: Habib Traore-Koffi, Elizabeth Chub-Navarro, Gregory Poprik, Jovannie Rashid

Fourth Grade: Saarah Khan, Kreeya Patel

Fifth Grade: Melanie Victoriano-Perez, Nick Kazinetz, Genesis Perez

Sixth Grade: Thomas Unruh, Sianni Eichmann, Jordy Avila

Russell C. Struble Elementary School  “CHAMPS”

Kindergarten: Carter Reid

First Grade: Talia Velazquez

Second Grade: Margaret Fitzgerald

Third Grade: Kassidy Wilson

Fourth Grade: Vruti Patel

Fifth Grade: Mia Szafran

Sixth Grade: Ariana Kovacevic

Valley Elementary School  “LEADERSHIP AWARDS”

Kindergarten: Julia Mueller, Eddrick Asencio Ruiz, Sophia Ayala Guijon

First Grade: Mason Bellerby, Ace Denmark Howard, Ali Esquivel De Jesus, Kylie Pickering

Second Grade: William Alarcon-Acevedo, Molly Esposito, Katie McGinty, Jillian Orr, Gabe Szafran

Third Grade: Jack Masterson, Sara Resendiz-Alegria, Brayden Ryan, Tiana Wynne

Fourth Grade: Cole Belson, Aiden Frank, Alexivan Hernandez, Maia Souders

Fifth Grade: Kenny Masters, Aubrey Merz, Jayson Swangler, Abigail Szafran

Sixth Grade: Indigo Fowler, Rylee Liston, Emily Guzman Solares, Reyna Varghese

Special Areas: Computers: James Coker, Library: Alivia Discher, Art: Ashlan Jenkins, Physical Education: Carter Phillips, Music: Miyah Tillman

Robert K. Shafer Middle School

Cody Langlois, Dawn Meo, Israel Colon , Ja’Quaye Barnes , Benjamin Harris, Cienna Turco, Liberty Wizmerski , Joshua Rivadeneira, Kaila DeWees, Yarilyn Gonzalez-Rivera, Fiona Wang

Cecelia Snyder Middle School

Trinity Lillie, Cassadie O’Donnell, Anastasia Tokarski, Kaitlyn Higgins, Thomas Leible, Abbigail Pugh, Teniola Onilari, Jacob Quinlan, Sophia Shipp, Martha Cuna-Flores, Chansakphear Deth, Sarah Kleinman, Katie Murray

Bensalem High School

Loic Ngbokoli, Junior Pineda, Akbarjon Djabbarov, Jean Carlos Cruz, Eric O’Driscoll, Brienne Walsh, Alexis Ewer, Destiny Howard