Bensalem School District announces April Students of the Month

Congratulations to these outstanding individuals

Belmont Hills Elementary School “STARS”

Kindergarten: Jaylen Purnell, Brooke Brown, Cameron Cruz

First Grade: Nicholas Bretzel, Praveer Bajwa, Shahmir Shahriyorov

Second Grade: Anastasiia Laremchuk, Isaiah LaLuz, Frank Khokhar, Jose Montes-Rosario

Third Grade: Jason Brabazon, Benjamin Joy, Adem Dzemaili, Emiliano Balderas Lopez, King Moses

Fourth Grade: Paola Estrada, Keirnan Gavaghan, Lilly Humphrey, Regina Learner

Fifth Grade: Madaline Kennedy, Anthony Zheng, Trae McCoy

Sixth Grade: Noah Nelson, Isabella Conway, Alessandra Alosi, Alex Baxter, Beyonce Deleon, Imani Idowu

Cornwells Elementary School Students of the Month

Kindergarten: Tyler Paraiso, Jayden Smith

First Grade: Lacey McGreggor

Second Grade: Caroline Agundu

Third Grade: James Cross

Fourth Grade: Michael Koch

Fifth Grade: Hala Sayed

Sixth Grade: Nicholas Plata

Samuel K. Faust Elementary School Citizens of the Month

Kindergarten: Stephanie Chanez, Joel Ardon, Kenneth Overman, Jaden David

First Grade: Stephanie Angel, Leah Cruz, Alexander Hernandez

Second Grade: Angel Bravo, Jahmir Paige-Rockemore, William Ochoa Morocho, Attilla Ozkaya

Third Grade: James Krieg, Selena Torres, Sienna Colon

Fourth Grade: Jennie Impriano, Shane Varallo, Mariela Martinez, Jazmin Tapia-Alvarado

Fifth Grade: Jasmine Ayala, Nitasha Sharma, Mithila Bristi, Fredensky Estabine

Sixth Grade: Gabrielle Rivera, Austin Jones, Kelvin Arthur

Benjamin Rush Elementary School Citizens of the Month

Kindergarten: Belen Munguia Alvarez, Cassidy Stephens, Hellen Munguia Alvarez

First Grade: Lucero Hernandez-Lule, Vainavsai Katakam, Zoha Khan

Second Grade: Habib Traore Koffi, Charles Worsham, Julian Burke

Third Grade: Raghav Sharma, Mobashir Khaja, Shahir Osborne

Fourth Grade: Nyah White, Mackenzie Kramer, Joshua Bingham

Fifth Grade: Addison Garnett, Milce Findley

Sixth Grade: Lily Khinchegashvili, Hannah Reinert, Michelle Criollo

Russell C. Struble Elementary School  “CHAMPS”

Kindergarten: Landon Maloney

First Grade: Aadya Parikh

Second Grade: Mackenzie Brown

Third Grade: Kylie O’Neil

Fourth Grade: Braiden O’Brien

Fifth Grade: Ava Brochon

Sixth Grade: Sean Paull

Valley Elementary School  “LEADERSHIP AWARDS”

Kindergarten: Hosanna Arooj, Estrella Eckert, Nolan Evans, Owen Robson

First Grade: Estefania Barba- Vasquez, Harmony Celins, Malia Hirjii-Waljii, Ethan Wilsom

Second Grade: Santino Buonanno, Jowell Guerrero, Aaron Leslie, Brian Ricciotti

Third Grade: Reese Daughtry, Jackson Gale, Phillip Lay, Amalia Kelly

Fourth Grade: Shir Assulin, Aiden Bellerby, Joseph Khov, Meghan Miller

Fifth Grade: Nathan Benner, Kacey Wdanski, Paige Wheaton, Bryce Wynne

Sixth Grade: Gabriella Gigante, Pina Rivera, Lina Wiley

Special Areas: Natalie Grotz , Nathan Looney, Anthony Petaccio, Jorge Ramirez

Robert K. Shafer Middle School

Mercedes Calderon, Thomas Long, Ryan Hinkle, Ysabel Miller, Abbigail Turco, I’jaimeair Shyheen-Copper, Joalle McClai, Mika Sit, Rowan Halawani, Elizabeth Formichelli, Zaid Shaik

Cecelia Snyder Middle School

Chloe Costello, Sara Devlin, Kush Patel, Vanessa Citrino, Cristopher Ramirez, Bryan Romero, Marigrace Doherty, Sophia Lang, Lorenzo Primerano, Maria Contreras, Erika Sanchez, Dennis Shalimov, Eric Tran

Bensalem High School

Shakshi Patel, Ethan Whiting, Aleena Sabir, Nghi Tran, Ashley MacQuaid, Matthew Murdock, Maxwell Palamarchuk, Shivani Shah